Sierpień. Tydzień II. Poznajemy techniki plastyczne

poniedziałek, 17 sierpień 2020 13:24

 

Tydzień II. „Poznajemy techniki plastyczne”

Dzień 1: Malowanie kamieni

 

Do wykonania pracy potrzebne są, umyte kamienie. Zadaniem dzieci jest wymalowanie kamieni wg własnego pomysłu (mogą to być różne owady, przedmioty, kwiatki itp.). Gotowe „klejnoty” powlekamy bezbarwnym lakierem w sprayu. Mogą one być całoroczną ozdobą przed Przedszkolem.

 

 

Dzień 2. Frottage

To technika polegająca na odbijaniu przedmiotów o wyraźnej fakturze na powierzchni papieru. Wykorzystujemy przedmioty naturalne (deski, kamienie, korę drzew, liście, pióra) oraz przedmioty codziennego użytku (monety, kryształy, haftowane tkaniny,papier ścierny o różnej grubości, firanki, serwetki itp.) Wybrane przedmioty nakrywamy kartką papieru i pocieramy ją grafitem lub kredką woskową.

Dzień 3. Mozaika z makaronu

 

Gromadzimy drobne makarony o różnych kształtach i kolorach. Na przygotowanym kartonie (białym lub kolorowym) układamy dowolną kompozycję i przyklejamy mocnym klejem. Makarony układamy gęsto i dociskamy dłonią do podłoża. Kompozycję możemy również mocować na podłożu z plasteliny i uzyskać dodatkowo kolorowe tło. Fragmenty pracy można pomalować plakatówką lub akwarelą.

 

Dzień 4. Mandala

 

To obraz, diagram tworzony w kształcie koła. Do pracy twórczej wykorzystuje się, oprócz pisaków i kredek, także plastelinę, ryż, wycinki gazet, kolorowy papier i farby, materiał przyrodniczy itp. Należy jednak pamiętać, że praca nad mandalą powinna odbywać się przy muzyce spokojnej lub powiązanej z tematyką rysunku.

 

Dzień 5. Malowanie na cukrze

 

Na tackę wysypujemy cukier najlepiej gruboziarnisty i rozprowadzamy go w taki sposób aby równomiernie pokrył całą powierzchnię. Z brystolu wycinamy szablon o określonym kształcie (np. jabłko, gruszka, serce, parasol). Szablon smarujemy dokładnie klejem i posmarowaną stroną kładziemy na powierzchni cukru. Po wyschnięciu powierzchnię pokrywamy farbami plakatowymi.

 

 

Najnowsze wpisy

 • 26 Sty
  Konik Pestka w M
  Tym razem do naszego przedszkola przyjechał koń…  
 • 19 Sty
  Styczniowa wizyt
  Mimo mroźnej zimy do Mikołajka przyjechał nasz…  
 • 21 Gru
  Świąteczny cza
      Drodzy Rodzice... Świąt wypełnionych radością…